Čo robiť, ak sa kocka ABS vo vašom vozidle Renault pokazí

Čo robiť, ak sa kocka ABS vo vašom vozidle Renault pokazí?

Auto je dnes nepostrádateľné v každej rodine. Každý, kto sa rozhodne pre Renault, by si mal byť vedomý aj toho, že skôr či neskôr kocka ABS zlyhá.

Porucha sa dá očakávať pomerne rýchlo, ak sa brzdová kvapalina nemení aspoň raz za dva roky a zostarnutý, kalom zanesený materiál poškodí elektronický mechanizmus.

Príznaky poruchy sú dobrým včasným varovaním pred vážnejším problémom. Brzdy už nie sú na pocit dokonalé, ale nie je to žiadna hra. Bezpečnostná funkcia ABS v prípade náhleho brzdenia nijako nezabráni nehode. Môže spôsobiť, že vozidlo dostane šmyk, roztočí sa a nemôžeme očakávať, že zastaví stabilne, bezpečne a rýchlo. Je nevyhnutné dať kocku ABS v aute Renault čo najskôr opraviť.

Keď kocka ABS funguje dobre, robí veľkú službu našej bezpečnosti. Pri náhlom brzdení sa vozidlo nedostane do šmyku ani sa neroztočí, ale zastaví pomerne rýchlo. A kratšia brzdná dráha vám môže zachrániť život, ak sa náhle stretnete s niekým, koho ste v tom čase nečakali. Funkcia ABS je pomerne jednoduchá na pochopenie: ide o veľmi praktické a užitočné zariadenie, ktoré nedovolí kolesám úplne sa zablokovať v okamihu brzdenia, ale umožní vozidlu v krátkych intervaloch sa roztočiť, aby udržalo stabilitu vozidla až do úplného zastavenia.

Preto musíme zabezpečiť, aby systém ABS fungoval bezchybne, a na to musí byť kocka ABS v perfektnom stave. Pozrime sa však na to, čo môžete urobiť, ak sa u vás vyskytnú nasledujúce príznaky a dospejete k záveru, že vaša kocka ABS zlyhala:

– brzdová kvapalina uniká,
– prešmykuje sa, brzdový pedál zapadá,
– brzda sa spustí,
– pri brzdení sa vozidlo prevráti.

Okamžite začneme surfovať po internete alebo sa vyberieme k svojmu mechanikovi. To, čo nájdeme ako riešenie, nie je odporúčaný krok: kúpa novej kocky ABS alebo kúpa demontovaného dielu. Prvé je nešťastné, pretože je príliš drahé, druhé je nešťastné, pretože sa pravdepodobne čoskoro stretnete s rovnakým problémom znova.

Najlepšie je nechať si opravenú náhradu namontovať v špecializovanej dielni spoločnosti Rewo Pro s.r.o. alebo si u nej objednať náhradu a nechať si ju namontovať vlastným mechanikom. Oplatí sa zistiť, koľko to stojí, pretože nebudeme ani uvažovať o tom, či sa oplatí ísť touto cestou.

Zdrojom tohto článku je internetový časopis saralee.hu.